ISO 9001:2015 keyfiyyət idarəetmə sistemi, bütün dünyada ən çox tətbiq edilən ISO 9001 standartının 2015-ci ildə yenilənmiş versiyasıdır.
Təşkilatınızın qlobal səviyyədə effektiv keyfiyyət yanaşmasına malik olduğunu göstərən ISO 9001: 2015 keyfiyyət idarəetmə sistemi dövlət və ya özəl sektordan asılı olmayaraq bütün sektorlara tətbiq oluna bilər.
ISO 9001: 2015 keyfiyyət idarəetmə sistemi təşkilatınızın beynəlxalq və effektiv keyfiyyət səviyyəsinə malik olduğunu göstərir. ISO 9001: 2015 şərtlərinə cavab verən və keyfiyyət idarəçiliyində davamlı təkmilləşdirmələr edərək davamlılıq nümayiş etdirən təşkilatlar bu sertifikatı ala bilərlər.
Məhsul və ya xidmətlərindən asılı olmayaraq, dövlət qurumları, özəl şirkətlər, fondlar, assosiasiyalar, qeyri-hökumət təşkilatları, dövlət idarələri və hökumət idarələri kimi böyük və ya kiçik bütün növ təşkilatlar ISO 9001 sertifikatı ala bilərlər.
Təşkilatınız üçün ISO 9001: 2015 Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi Sertifikatı əldə etmək üçün müəyyən addımlar atmalısınız. Bunun üçün ilk öncə təşkilatınızın məqsədləri və ehtiyacları müəyyən edilməlidir.
Bunlardan sonra ISO 9001: 2015 standartına uyğun Keyfiyyət İdarəetmə Sistemini (QMS) qurmalısınız. Təşkilatınızda QMS quraşdırmaq üçün məsləhət və təlim ala bilərsiniz.
Sonra quraşdırdığınız sistem ISO 9001: 2015 Standartına uyğun olaraq sertifikatlaşdırma və audit aparan sertifikatlaşdırılmış auditor və ya auditorlar tərəfindən yoxlanılmalıdır. Ən son ISO 9001 standartına uyğun olaraq QMS performansınızın qiymətləndirilməsini uğurla tamamladığınız zaman ISO 9001 sertifikatınızı ala bilərsiniz.
Unutmamalısınız ki, ISO 9001 sertifikatının etibarlılıq müddəti 3 ildir.
Buna görə də hər 3 ildən bir müəssisənizdə təkrar yoxlamalar və auditlər aparılır. Bu təkrar sertifikatlaşdırma prosesində standarta yeni əlavə edilmiş maddələr də nəzərə alınır. Buna görə də, təşkilatınızın ISO 9001: 2015 sertifikatını saxlamaq üçün yeni standartlarla davamlı olaraq təkmilləşməsi gözlənilir.
ISO 9001 sertifikatını əldə etmək üçün aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
Müraciət edərkən bu sənədləri hazırlamalısınız. Bununla belə, tələb olunan sənədlərdə hər hansı dəyişikliyi nəzərə alaraq, müraciət prosesində tələb olunan sənədləri yenidən yoxlamalısınız.
ISO 9001 keyfiyyət idarəetmə sistemi standartı yeddi idarəetmə prinsipi əsasında hazırlanmışdır.
Bu beynəlxalq standartın tətbiqi aşağıdakıları təmin etməyə kömək edir:
ISO 9001 təklif etdiyiniz məhsul və ya xidmətlərin hər zaman müəyyən keyfiyyətdə saxlanmasını təmin edir və həmçinin təşkilatınızın davamlı inkişafını təmin edir.
Qlobal miqyasda ən ümumi keyfiyyət idarəetmə standartı olan ISO 9001, təşkilatınıza dəyər əlavə edən ümumi idarəetmə sistemi standartıdır.
Təşkilatlara xidmət və performans idarəetmə keyfiyyətini təkmilləşdirməyə imkan verən ISO 9001 standartı, təşkilatınızın fəaliyyət sahəsindən asılı olmayaraq istənilən sektor üçün keyfiyyət menecmentinizdə tətbiq etməli olduğunuz bir çox vacib xüsusiyyətlərə dair tələbləri təmin edir.
Təşkilatınızın yüksək keyfiyyət standartlarına malik olduğunu, kadr və müştəri yönümlü idarəetmə sisteminizə malik olduğunuzu göstərən ISO 9001 sertifikatı, məhsul və ya xidmətlərinizin beynəlxalq etibarlılıq qazanması üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Система менеджмента качества ISO 9001:2015 — это обновленная версия стандарта ISO 9001, который в 2015 году получил наибольшее распространение во всем мире.
Система менеджмента качества ISO 9001:2015, которая указывает на то, что ваша организация использует глобально эффективный подход к обеспечению качества, может применяться ко всем секторам, независимо от государственного или частного.
Система менеджмента качества ISO 9001:2015 показывает, что ваша организация имеет международный и эффективный уровень качества. Этот сертификат могут получить организации, соответствующие условиям ISO 9001:2015 и демонстрирующие непрерывность путем постоянного улучшения менеджемента качеством.
Независимо от его продукта или услуги; Все типы организаций, большие или малые, такие как государственные учреждения, частные компании, фонды, ассоциации, неправительственные организации, органы государственного управления и государственные ведомства, могут получить сертификат ISO 9001.
Вам необходимо предпринять определенные шаги для получения сертификата системы менеджмента качества ISO 9001: 2015 для вашего учреждения. Для этого сначала необходимо определить цели и потребности вашего учреждения.
После этого вам необходимо создать систему менеджемента качеством (СМК), соответствующую стандарту ISO 9001: 2015. Вы можете получить консультацию и обучение по установке системы менеджемента качеством в вашей организации.
Затем установленная вами система должна быть проверена сертифицированным аудитором или аудиторами, которые проводят сертификацию и аудит по стандарту ISO 9001:2015. Вы можете получить сертификат ISO 9001 после успешного завершения оценки эффективности вашей системы менеджемента качеством в соответствии с последним стандартом ISO 9001.
Не следует забывать, что срок действия сертификата ISO 9001 составляет 3 года.
Поэтому в вашем учреждении каждые 3 года проводятся повторные проверки и аудиты. В этом процессе ресертификации также принимаются во внимание новые вещества, добавленные в стандарт. Поэтому ожидается, что ваша организация будет постоянно совершенствоваться с использованием новых стандартов, чтобы поддерживать сертификацию ISO 9001: 2015.
Для получения сертификата ISO 9001 необходимо предоставить следующие документы:
Эти документы необходимо подготовить при подаче заявления. Однако вам следует перепроверить необходимые документы в процессе подачи заявления, принимая во внимание любые изменения в необходимых документах.
Стандарт системы менеджмента качества ISO 9001 был разработан на основе семи принципов управления.
Применение этого международного стандарта помогает обеспечить:
ISO 9001 гарантирует, что продукты или услуги, которые вы предлагаете, всегда поддерживаются на определенном уровне, а также обеспечивает постоянное развитие вашей организации.
ISO 9001, наиболее распространенный стандарт менеджемента качеством в глобальном масштабе, представляет собой общий стандарт системы управления, который повышает ценность вашей организации.
Стандарт ISO 9001, который позволяет организациям улучшать качество управления услугами и производительностью, устанавливает требования ко многим важным функциям, которые вам следует применять в управлении качеством для любого сектора, независимо от сферы деятельности вашей организации.
Стандарты качества вашего учреждения высоки; Сертификат ISO 9001, который показывает, что у вас есть система управления персоналом и клиентом, имеет большое значение для того, чтобы ваши продукты или услуги получили международную юридическую силу.